15 Listopada 2023

Wypadek komunikacyjny – i co dalej?

Wypadek komunikacyjny to szok, niedowierzanie, a przede wszystkim ból ciała, a niejednokrotnie złamania oraz inne urazy wewnętrzne. Wypadek to także wymierne straty finansowe związane ze zniszczonym samochodem, odzieżą, utraconymi zarobkami czy poniesionymi kosztami leczenia.

Zgodnie z przepisami prawa osoby poszkodowane są chronione, w ten sposób, że mogą dochodzić środków pieniężnych, które mają zrekompensować im poniesione szkody.

Roszczeń dochodzimy najczęściej od zakładu ubezpieczeń, który ma znacznie większe zaplecze finansowe niż sprawca szkody. Nie narazimy się zatem na jego niewypłacalność.

W celu uzyskania odpowiednich świadczeń należy jednak poza zgłoszeniem roszczeń przygotować szereg dokumentów, które zostaną do wniosku dołączone. Przede wszystkim potrzeby jest dokument potwierdzający kto jest sprawcą wypadku. Wystarczy napisane odręcznie oświadczenie sprawcy lub stosowny dokument z Policji.

Należy także przygotować karty wypisowe ze wszystkich przychodni i szpitali, w których poszkodowany leczył się z urazów doznanych w wypadku. W przypadku zalecenia rehabilitacji, warto korzystać z niej prywatnie, gdy dysponujemy środkami finansowymi, ale także tej w ramach NFZ, nawet jeśli przewidziane są odległe terminy. Pamiętajmy o zebraniu faktur i rachunków na wszystkie wydatki, w tym leki, opatrunki, rehabilitację, wizyty prywatne u specjalistów oraz przejazdy.

Warto systematycznie wykonywać dokumentację fotograficzną doznanych urazów.

Co więcej, gdy na skutek wypadku, poszkodowany potrzebuje pomocy innych osób, można domagać się zwrotu jej kosztów.

Poszkodowanemu należy się także zwrot kosztów stosowania specjalnej diety, gdy została zalecona.

Ponadto osoby pokrzywdzone mogą domagać się wypłaty renty, gdy na stałe lub przez dłuższy czas będą wymagały przyjmowania leków, rehabilitacji lub opieki, albo utracą zdolność do zarobkowania. Możliwość uzyskania renty jest jednak uwarunkowana indywidualną sytuacją poszkodowanego oraz treścią przygotowanych dokumentów, które przedstawią zaistniałe potrzeby lub straty.

Uzyskanie świadczeń na właściwym poziomie wymaga szczegółowego przygotowania i analizy sprawy, bywa także czasochłonne. Nie warto jednak, na doraźnych korzyści, godzić się bez konsultacji ze specjalistą, na proponowane przez zakład ubezpieczeń odszkodowanie, w zamian na zawarcie ugody. Zdarzają się sytuacje, gdy takie odszkodowania są zbyt niskie i nie odpowiadają pojęciu odpowiedniego odszkodowania, które należy się osobom poszkodowanym.

Znajdź na blogu

Blog

Z naszym blogiem prawo staje się zrozumiałe dla każdego!

Zakup działki – co trzeba sprawdzić?

22.11.2023

Zakup działki – co trzeba sprawdzić?

Czytaj więcej
Umowa najmu mieszkania – na co zwrócić uwagę w umowie?

18.11.2023

Umowa najmu mieszkania – na co zwrócić uwagę w umowie?

Czytaj więcej
Wypadek komunikacyjny – i co dalej?

15.11.2023

Wypadek komunikacyjny – i co dalej?

Czytaj więcej

MONIKA ŁASZKIEWICZ-GRUSZKA

Oferujemy profesjonalną obsługę prawno-doradczą, aby pomóc Klientom rozwiązać wszelkie trudności i osiągnąć zamierzone cele. Służymy fachową pomocą i wsparciem. Działamy z zaangażowaniem, rzetelnością i troską o interesy naszych Klientów.

MONIKA ŁASZKIEWICZ-GRUSZKA